Συνεχίζει πρώτη η Ρεάλ Μαδρίτης, χάνεται η τετράδα για Φενέρμπαχτσε

Τη νίκη με σκορ 61-56 πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επί της Φενέρμπαχτσε στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Φενέρμπαχτσε, χάρη σε μια ακόμα καλή εμφάνιση του Γιουλ, σε έναν αγώνα με σκληρές άμυνες και χαμηλό σκορ.

Με την ήττα τους αυτή οι Τούρκοι έστειλαν τον Παναθηναϊκό Superfoods στην τέταρτη θέση, αφού οι «πράσινοι» κέρδιζαν την ίδια ώρα στο ΟΑΚΑ την ΤΣΣΚΑ. Την ίδια ώρα η Φενέρ είναι στην 7η θέση και σταυρώνει στην επόμενη φάση με τον Ολυμπιακό που θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες βάδιζαν χέρι – χέρι στο σκορ , με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει μικρό προβάδισμα χάρη στην επιθετικής πολυφωνία, αφού Γιουλ, Ράντολφ, Αγιόν και Φερνάντεζ έβρισκαν τη σύνδεση που ζητούσαν με το καλάθι.

Όμως η Φενέρμαχτσε με τους Ούντοχ και Ντίξον απαντούσαν με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 20-16.

Στη δεύτερη περίοδο η τουρκική ομάδα πήγε τον αγώνα σε χαμηλό τέμπο και κατάφερε να αποσυντονίσει την Ρεάλ. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς κατάφεραν να προηγηθούν με 24-25 περίπου 3/5 λεπτά πριν το τέλος κι έκτοτε βρίσκονταν οδηγοί στο σκορ, το οποίο έκλεισε στο 20λεπτο με 29-32.

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ φαινόταν ότι συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, αφού μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο προηγούταν, όμως τότε ο Γιούλ έκανε ένα από τα γνωστά ξεσπάσματά του και με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην τριών πόντων στην Ρεάλ, πριν ο Ματσιούλης διαμορφώσει το 48-43 στο 30’.

Στo τέταρτo δεκάλεπτο η Ρεάλ δεν έχασε τον έλεγχο, παρά τις προσπάθειες των Τούρκων που με πόντους του Μπογκντάνοβιτς μείωσε στους τρεις (59-56) πήρε το ματς με το τελικό 61-56.

Τα δεκάλεπτα:  20-16, 29-32, 48-43, 61-56

Ο Λεσόρ… κούρεψε τον Φουρνιέ
Παναθηναϊκός AKTOR: Οσμάν για να γίνει άτρωτος - Ανακοινώθηκε η απόκτηση του παικταρά!
Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση για Κηφισιά, Παναχαϊκή, Διαγόρα, Καβάλα, ΑΕΛ
Παναθηναϊκός AKTOR: Περίπατος κόντρα στην Εφές (83-72) στον τελικό του τουρνουά της Τσεντεβίτα