Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 80-70

Την έκπληξη της πρεμιέρας του Τοπ-16 της Ευρωλίγκα έκανε η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε 80-70 της Μπαρτσελόνα στη Γερμανία και προκάλεσε αίσθηση στη μπασκετική Ευρώπη!

Την έκπληξη της χρονιάς, ως τώρα, κατάφερε η Άλμπα καθώς επικράτησε 80-70 στο Βερολίνο της Μπαρτσελόνα, και την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα της στη φετινή Ευρωλίγκα, στην πρεμιέρα μάλιστα του Τοπ-16! Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε… σμπαράλια την άμυνα των Καταλανών και με ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των παικτών του Πασκουάλ, για να φτάσει σε μια αναπάντεχη αλλά και ιστορική, συνάμα, νίκη!

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά το ματς στο Βερολίνο, κάνοντας ένα 10-0 σερί ως το τρίτο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο καλάθι της Άλμπα ήρθε 6'06'' πριν το τέλος του δεκάλεπτου από τον Ρένφρο, με τους Γερμανούς να... μαζεύουν κάπως το πρόγραμμα και να κλείνουν στο -7 την πρώτη περίοδο (23-16). Η Άλμπα στη συνέχεια, δυνάμωσε κι άλλο την άμυνά της και στο δεύτερο δεκάλεπτο πλησίασε ακόμα περισσότερο τη Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση από τον Ρέντινγκ, ενώ η Μπαρτσελόνα περίμενε τα πάντα από τον Χουέρτας, ο οποίος έδειχνε σε καλή βραδιά. Κάπως έτσι, οι Καταλανοί τέλειωσαν με προβάδισμα (40-39) το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Άλμπα έκανε ένα φοβερό επιθετικό ξέσπασμα, με τους Χάμοντς, Ρέντινγκ και Ραντόσεβιτς να... βομβαρδίζουν το καλάθι της Μπαρτσελόνα. Οι Γερμανοί έφτασαν στο +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-48) και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμά τους, παρά την απέλπιδα προσπάθεια των παικτών του Πασκουάλ να γυρίσουν το ματς. Έτσι, η Άλμπα πήρε τη νίκη (80-70), βάζοντας... φωτιά στον όμιλο όπου συμμετέχει κι ο Παναθηναϊκός.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-40, 61-48, 80-70

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Τζίφεϊ, Κινγκ 2, Βάργκας, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 16, Στογιανόφσκι 4, Ρένφρο 11, Χάμοντς 11, ΜακΛίν 16, Ραντόσεβιτς 16

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Χεζόνια 5, Χουέρτας 23, Σατοράνσκι, Πλάις, Τόμας 7, Τζάκσον 6, Λάμπε 11, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8

Super League 2: Όρθιος ο Διαγόρας με παίκτη λιγότερο κόντρα στον Μακεδονικό
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ξεκινά πιλοτικά στo ντέρμπι η υπηρεσία μεταβίβασης των διαρκείας – Η ανακοίνωση
Έλενα Μπουζαλά: Να ενώσουμε τις δυνάμεις όλα τα νησιά, για ζωντανό αθλητισμό και τοπικές κοινωνίες