Greek Basketball League: Ξέσπασε στον κακό Άρη ο Ολυμπιακός

Εύκολη νίκη με 102-72 πήρε ο Ολυμπιακός, απέναντι στον Άρη που ακόμη ψάχνει να βρει τα πατήματά του στη σεζόν.

Το 2Χ2 στην Greek Basketball League, έκανε ο Ολυμπιακός. Στο ΣΕΦ που είχε λίγο κόσμο, η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με άνεση 102-72 του κακού Άρη. Από την αρχή του ματς οι γηπεδούχοι… πάτησαν γκάζι και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο Άρης γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, καθώς είχε χάσει εντός έδρας από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει διαφορά 17 πόντων (32-15) κι έτσι τα πάντα τελείωσαν υπερβολικά νωρίς στο ματς.

Ο Ράιτ ήταν ο καλύτερος για τους «ερυθρόλευκους» με 23 πόντους, ενώ έναν λιγότερο είχε ο Βεζένκοφ. Σημαντικό για τον Ολυμπιακό η επιστροφή Φαλ που είχε 9 πόντους παίζοντας για 15 λεπτά. Όσο για τους ηττημένους, ο Νολέι με 21 πόντους έμοιαζε να παλεύει μόνος του.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 57-31, 74-49, 102-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Ζακεστίδης, Αγγελής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Ράιτ 23 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Λαρεντζάκης 6, Βιλντόσα 2, Φαλ 9, Βεζένκοφ 22 (1), Παπανικολάου 6 (1), Ντόρσεϊ 10 (2), Πίτερς 4, Φουρνιέ 11 (3).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 21 (1), Άλκινς, Τολιόπουλος 6 (2), Ντε Τζούλιους 17 (1), Χατζηδάκης 6 (1), Γκιουζέλης 3 (1), Μποχωρίδης 1, Ρόμπερτς 4, Χοτζ 4, Μαντζούκας 6 (2).

Εθνική Ελλάδος: Το video που έπαιξε στα matrix για τον Μπάλντοκ
Greek Basketball League: Έλαμψε ο Αβδάλας στη νίκη του Περιστερίου
Super League 2: Κορυφή για Κηφισιά μετά το «διπλό» στην Παναχαϊκή
Συγκίνηση για Μπάλντοκ στο «Γ. Καραϊσκάκης»