Basket League, Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας 93-62: Με ενέργεια κι Ερνανγκόμεθ διέλυσε τους Αχαιούς

Basket League: Με μία από τις πιο απολαυστικές εμφανίσεις στη φετινή σεζόν, ο Παναθηναϊκός AKTOR διέλυσε 93-62 του Προμηθέα και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πρόσφερε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, κόντρα σε μία καλή ομάδα και το «συγκρότημα» του Εργκίν Αταμάν τελείωσε με εύκολη νίκη την κανονική διάρκεια της Basket League. Παράλληλα, ο κόουτς των «πράσινων» είδε τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να φωνάζουν «παρών», με κύριο εκφραστή τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Ναν να οδηγεί την ομάδα του στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, οι Ρέινολντς και Χέιλ σημείωσαν μεγάλα καλάθια και έφεραν το προβάδισμα των Αχαιών 12-9 στο 6’. Όμως, η επιστροφή του Κώστα Αντετοκούνμπο από τον τραυματισμό του και μερικά μεγάλα σουτ του Ιωάννη Παπαπέτρου, έφεραν σερί 10-0 για τους «πράσινους», που έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι 19-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε… παράσταση για έναν ρόλο. Ο Βιλντόζα εμφανίστηκε με μεγάλη διάθεση στο παρκέ και ο Γκριγκόνις έκανε… σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων με μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 12 πόντους (34-22) στο 15’. Ο Πάπας προσπάθησε να δείξει… αντίδραση για τον Προμηθέα, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε μαγικά πράγματα στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά στο ημίχρονο, 49-27.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε μερικά μεγάλα σουτ από μακρινή απόσταση, οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι απολαυστικοί σε άμυνα και επίθεση, με τη φορά να φτάνει πάνω από τους 30 πόντους και να κλείνει στο +29 στο τέλος της περιόδου (75-46).

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το «τριφύλλι» να συνεχίσει να προσφέρει όμορφες φάσεις, έχοντας κυρίως τη second unit και τον Εργκίν Αταμάν να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62.

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας, Παπαπέτρου 14 (2), Ναν 12 (2), Λεσόρ 2, Μήτογλου 4, Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόζα 10 (1), Μωραΐτης 12 (4), Μπαλτσερόφσκι 4, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 11 (3), Ερανγκόμεθ 13 (2).

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 11 (3), Κόνιαρης 8 (2), Χρυσικόπουλος, Στέφενς 3, Χέιλ 16 (4), Κάουαν, Πλότας, Μπαζίνας 3 (1), Πάπας 13 (3), Κόφι 6 (1), Ετσενίκε 2, Καραγιαννίδης.

ΤΑ HIGHLIGHTS

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη