ΠΑΟΚ-Λαύριο 73-89: Μαγικό δίδυμο Κάρτερ-Σμιθ!

Το Λαύριο πέρασε σαν... σίφουνας από την Πυλαία κερδίζοντας με το επιβλητικό 89-73 με τους Τάισον Κάρτερ και Τζέρι Σμιθ να σημειώνουν 28 και 22 πόντους αντίστοιχα

Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ και με τους Τάισον Κάρτερ και Τζέρι Σμιθ να σκοράρουν περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους, το Λαύριο κυριάρχησε (89-73) του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στην πρεμιέρα της Basket League!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν καταπληκτική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είδε τον Τάισον Κάρτερ (28 πόντοι με 12/16 σουτ και 2/3 βολές) και τον Τζέρι Σμιθ (22 πόντοι με 9/15 σουτ) να κάνουν τη διαφορά σε επίπεδο εκτέλεσης και τον Βασίλη Μουράτο να κάνει νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι, 10 ασίστ), με τους τρεις τους να οδηγούν το Λαύριο στο διπλό.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ ήταν απογοητευτικός στα τρίποντα (6/22 - 27%) και δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό του.

Με τρίποντα των Γκόινς, Μοιυράτου και Κάρτερ στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοιο προηγήθηκαν με 23-14 (στο 7’) και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +10 (20-30). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για 6.30’’ (!) και το Λαύριο ανέβασε την διαφορά στο +18 (20-38 στο 16.30’’) ελέγχοντας πλήρως το ματς.

Το ημίχρονο έκλεισε με +11 (36-47 στο 20’) για την ομάδα της Λαυρεωτικής που είχε τους γκαρντ Κάρτερ, Σμιθ και Μουράτο σε εκπληκτική ημέρα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ μετά την ανάπαυλα με διάθεση να ανεβάσει την ένταση στην άμυνα και να ανοίξει τον ρυθμό, γεγονός που του επέτρεψε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (50-55 στο 27'). Όμως, εκεί ανέλαβε δράση για το Λαύριο ο Τζέρι Σμιθ που πήρε μπάλες και τελείωσε προσωπικές φάσεις, ως ο βασικός λόγος του +17 (60-77) στο 34’. Εκεί όλα τελείωσαν, το λαύριο «κλείδωσε» τη νίκη και ο ΠΑΟΚ δεν έκανε το ξεκίνημα που επιθυμούσε στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Ζαχαρής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-30, 36-47, 53-67, 73-89.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 10 (1), Γκρίφιν 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), ΝτιΛέο 8 (1/4 τρίποντα), Τζόουνς 14 (10 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 3 (0/5 σουτ, 3/4 βολές), Καμπερίδης Μ., Καμπερίδης Γ. 10 (1/5 τρίποντα), Κάρτερ Τζ., Τολιόπουλος, Ογκμπέιντε 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις, Κάρτερ 28 (10/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μουράτος 14 (4/10 σουτ, 10 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 7 (1), Νικολαΐδης, Σμιθ 22 (4/8 τρίποντα), Αμίνου 4, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 8 (2), Βουλγαρόπουλος.

Παναθηναϊκός AKTOR, Σλούκας: «Θα παίξω στο Final 4 - Με πάθος για τον τελικό»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόκριση με μεγάλη ανατροπή στην Ρώμη
Super League: Κορυφή στα Play Outs για Πανσερραϊκό και Αστέρα - «Διπλό» για Παναιτωλικό
Ολυμπιακός: Με 10άδα κόντρα στον Κολοσσό - Χωρίς τρεις στην Ρόδο