Νίκη Βόλου - Κέρκυρα 0-0 (photos)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η «μάχη» της Νίκης Βόλου με την Κέρκυρα, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο «σπίτι» της, με τους νησιώτες να παίρνουν τον βαθμό και παρέμειναν μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και σε ανοικτή… επικοινωνία με τις θέσεις των play offs.

Το παιχνίδι δεν… αντέχει σε κριτική, μια και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πραγματοποίησαν ελάχιστες… επισκέψεις στα καρέ των αντίπαλων τερματοφυλάκων, με αποτέλεσμα, το θέαμα να κακό! Η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους, στο 28’ όταν ο Κοτσαρίδης έκανε το γύρισμα και ο Ομπράντοβιτς έδιωξε σε κόρνερ, ενώ η… απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με το απ’ ευθείας φάουλ του Κανακούδη, όπου η μπάλα πέρασε άουτ.

NikiVolouKerkyraMesa

Καμία… αλλαγή στο σκηνικό

Στο δεύτερο ημίχρονο, τίποτα δεν άλλαξε την… ροή του αγώνα, ακόμα και μετά τις προσπάθειες των δύο προπονητών από τον πάγκο. Στο 48’ η Νίκη Βόλου απείλησε με το μακρινό σουτ του Κυζιρίδη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 66’ ο Ταΐρης με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε το σουτ του Μαρκόφσκι. Πάντως, η Κέρκυρα θα μπορούσε να είχε «κλέψει» το «τρίποντο» στο τέλος, όμως ο Ταΐρης ενήργησε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χαβίτο, μέσα από την περιοχή.

Ο κορυφαίος του αγώνα

TairisMVP

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Ταΐρης πραγματοποίησε θετική εμφάνιση, κυρίως για την απόκρουσή του στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν είδε τον Χαβίτο να… πυροβολεί εντός περιοχής, αλλά κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Άλλωστε, δεν είναι εύκολο για έναν τερματοφύλακα που δεν έχει απειληθεί σημαντικά και δεν είναι… ζεστός να έχει στο ενεργητικό του ανάλογη επέμβαση σε κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Νίκη Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ταΐρης, Μαρινάκης, Τσουκάνης, Καρασαλίδης, Ίβενς, Μαχλελής, Λάουκς, Κυζιρίδης (88' Κορέτα), Κοτσαρίδης (72' Σταμπολζίεφ), Σκούρτης (79' Νικλητσιώτης), Τζιώρας.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ζορμπάς, Γκόμες, Καρντόζο (λ. τρ. 60' Ανδρεόπουλος), Μαρκόβσκι, Χαβίτο, Ομπράντοβιτς (54' Κόντος), Ντιμιτρόφσκι, Κανακούδης (76' Ντιόγκο).

Μεταγραφές, ΑΕΚ: «Τέλος» ο Σισέ - Οι δεύτερες σκέψεις και το «κόψιμο» στα ιατρικά
Με μέταλλο νικητή για τη νίκη και την πρόκριση στο 50!
Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης: Παραμένει στο «τιμόνι» ο Τσους Ματέο
Μεταγραφές, Ολυμπιακός: Στην Αθήνα ο Ντάνι Γκαρθία - Ανακοινώνεται η απόκτησή του