Άντεξε και… έσπασε το ρόδι ο Πανθρακικός, 2-1 τον Παναιτωλικό (photos)

Ο Πανθρακικός… πιέστηκε σε μεγάλο βαθμό από τον Παναιτωλικό, ωστόσο, κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 των Αγρινιωτών.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έδειξε σωστή αντίδραση μετά την ισοφάριση του Θεοδωρίδη (32’) και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ιγκόρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους - ο Τζάνης (13’) είχε ανοίξει το σκορ - και στο δεύτερο ημίχρονο, άντεξε στην πίεση των «καναρινιών», παίρνοντας σημαντική… ανάσα. Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Μάκη Χάβου δεν είχε την ίδια φρεσκάδα, όπως στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμες… εξόδους από το Αγρίνιο.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν κάποιο θετικό στοιχεία, καθώς αμφότερες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Δείγμα αυτού είναι πως μόλις οι γηπεδούχοι έβαλαν την μπάλα κάτω και άλλαξαν μερικές πάσες, ήρθε το τέρμα του Τζάνη στο 13’ σε μία φάση, όπου η άμυνα του Παναιτωλικού πιάστηκε… κοιμώμενη.

Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι διάδρομοι προς την εστία του Κουτσόπουλου ήταν καλά κλειστεί από τους «πράσινους». Ωστόσο, στο 32’ ο Μπακάκης με ατομική ενέργεια απέφυγε τους Ντιόγκο και Κάσες, μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Θεοδωρίδη, ο οποίος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια.

Άμεσα, όμως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, τα λάθη στη μεσαία γραμμή ήταν πολλά και οι ευκαιρίες απλά δεν… υπήρχαν. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο «μονομάχοι» θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Ιγκόρ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε το… κεφαλιού του και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σαφώς επιθετικούς προσανατολισμούς, θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση, όμως τα βρήκε… μπαστούνια μπροστά στην πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία, με αποτέλεσμα, ο Πανθρακικός να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.