Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Ρουντ πήρε «εκδίκηση» και κατέκτησε το Barcelona Open
EPA/Alberto Estevez

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 2-0 σετ (7-5, 6-4) από τον Κάσπερ Ρουντ, ο οποίος κατέκτησε το Barcelona Open.

Μια εβδομάδα από τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο, ο Νορβηγός τενίστας πήρε τη ρεβάνς.

Η «κατάρα» των «500αριών» χτύπησαν και πάλι το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Τσιτσιπάς δεν έχει κερδίσει ποτέ τουρνουά της συγκεκριμένης κατηγορίας κι αυτό δεν έγινε ούτε την Κυριακή (21/4).

Η ήττα από τον Ρουντ ήταν ο 11ος χαμένος τελικός για τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος μετράει τέσσερις χαμένους αγώνες τίτλου στη Βαρκελώνη. Ο Έλληνας τενίστας δεν μπόρεσε να επαναλάβει την εμφάνιση που έκανε στο Μόντε Κάρλο και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στο χώμα, μετά από 10 σερί νίκες.

Ο Ρουντ είχε όλες τις απαντήσεις στο πρώτο σετ, το οποίο ξεκίνησε με break από τον Έλληνα πρωταθλητή. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο αντίπαλος του κέρδισε τρία game στη σειρά για να προηγηθεί με 4-3.

Ο Νορβηγός πήρε πίσω το σερβίς του στο έκτο game και με το δεύτερο break του «έκλεισε» το πρώτο σετ. Συγκεκριμένα, «έσπασε» το σερβίς στο 12ο game, για το 7-5.

Ο Τσιτσιπάς επηρεάστηκε από το χαμένο σετ και δεν είχε την ίδια συγκέντρωση στο δεύτερο, με αποτέλεσμα ο Ρουντ να κάνει break στο τέταρτο game κι έφτασε να προηγείται με 4-1. Ο Νορβηγός πήρε τελικά το δεύτερο σετ με 6-3 και με 2-0 κατέκτησε τον τίτλο στη Βαρκελώνη.