Super League, Κηφισιά - ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την «τράβηξε» μαζί του
Eurokinissi

Τέλος στα όνειρα παραμονής της Κηφισιάς στην Super League έβαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι Ηπειρώτες επικράτησαν 3-2 στην προτελευταία αγωνιστική των play outs στο «Μ. Κρητικόπουλος» της Καισαριανής και «τράβηξαν» μαζί τους τους Αθηναίους στην Super League 2.

Ο Νίνης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26’ με τρομερό απ’ ευθείας φάουλ, όμως, στο 36’ ο Ροσέρο έφερε το ματς στα ίσια, έπειτα από όμορφο συνδυασμό με τους Λιάσο και Κόντε.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Κηφισιά στάθηκε δύο φορές άτυχη, μια και ο Τετέι δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασίου, ο οποίος βρήκε ελάχιστα τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, ενώ στο 70’ ο επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε νέο δυνατό σουτ, αλλά και πάλι η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα «τιμώρησε» τους Αθηναίους όταν ο Τζίνο έκανε την μπαλιά στον Μπεγκάλα και αυτός με πλασέ έδωσε προβάδισμα στους Ηπειρώτες.

Η… απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 82’ με το εύστοχο πέναλτι του Οζέγκοβιτς, όμως, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροσέρο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και… έριξε την Κηφισιά στην Super League 2.

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα (83’ Γιόβαντσιτς, Νίνης (46’ Μενέντες), Πρίτσας, Κλωναρίδης, Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος (66’ Μίνα), Καραχάλιος (71’ Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (66’ Τζίνο), Ροσέρο, Κόντε (88’ Παμλίδης).

Δακρυσμένος ο Βαγγέλης Μαρινάκης - "Να το πάρουμε για την Ελλάδα μας"
Ολυμπιακός: Νίκη στον τελικό σημαίνει 15η θέση!
Ολυμπιακός: Γλέντι για τον θρίαμβο, "κάηκε" ο Πειραιάς!