Κολοσσός Ρόδου - Πανελευσινιακός 83-68 (photos)

Σπουδαία νίκη, από βαθμολογικής άποψης, πανηγύρισε στο Βενετόκλειο ο Κολοσσός Ρόδου με 83-68 επί του Πανελευσινιακού.

Οι νησιώτες απογοήτευσαν το Λευτέρη Τσαουσίδη στο ντεμπούτο του ως πρώτος προπονητής των «σταχυοφόρων», οι οποίοι παρέμειναν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Το καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Κολοσσό Ρόδου, προκειμένου να καθαρίσει τον αγώνα και να πάρει άνετη νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό, που έδειξε ικανός για την πρώτη φετινή επιτυχία του. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 62-61, αλλά στην τελευταία περίοδο οι «θαλασσί» με εξαιρετική άμυνα που κράτησε στους έξι πόντους τους αντιπάλους τους έτρεξαν σερί 18-0 και συνολικά επιμέρους σκορ 22-6 και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 83-68. Κορυφαίος, με νταμπλ νταμπλ, ο Άγγελος Τσάμης με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ με 22 πόντους φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι ο Μάικ Τζέιμς. Από τους ηττημένους προσπάθησε ο Άαρικ Μάρεϊ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ταβουλαρέας, Διαμαντής.
Δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 61-62, 83-68.
Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Τζαμάρ 2, Τζέιμς 22 (2), Σμιθ 11, Στεφανίδης 8 (1), Λίντεν, Τσάμης 25 (2), Χάγκινς 7, Κανύχης, Μπούλιαν 8 (1).
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Κοξ, Ρόμπινσον 10, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρεϊ 12, Μάρκοβιτς 12, Δορκοφίκης 11 (1), Ιωάννου 7, Τζόνσον 5 (1), Καλλές, Αβραμίδης.

Γιώργος Βόβορας στο THΕ ΝΕΤ: «Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είναι ό,τι καλύτερο στο ευρωπαϊκό μπάσκετ»
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Αταμάν στην "αγκαλιά" των φίλων της ομάδας
Οσμάν: «Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη, πανέμορφη ατμόσφαιρα»
Super League: Τέλος ο Γρηγορίου από τον πάγκο του Πανσερραϊκού