Ολυμπιακός: «Διπλό» στο Περιστέρι με σούπερ Πρίντεζη

Δηλώνοντας «παρών» στα κρίσιμα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Περιστερίου εκτός έδρας με 92-78, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη (22 πόντους) και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά να πάρουν το προβάδισμα και να αποκτήσουν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη η ομάδα του Πειραιά άνοιξε τον ρυθμό του αγώνα και οι επιθέσεις των δύο ομάδων έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 29-20, ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε, καθώς το Περιστέρι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό των Πρωταθλητών Ελλάδας και Ευρώπης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ με 49-38.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με το Περιστέρι να προσπαθεί να μειώσει το σκορ, αλλά να μην μπορεί να βρει εύκολα τους διαδρόμους. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν από την ομάδα των δυτικών προαστίων με τη τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 71-58 υπέρ της ομάδας του Πειραιά. Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 92-78

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Ψαριανός - Κατραξούρας.
Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 17 (1), Κομποδιέτας 2, Θορν 15 (1), Κανονίδης, Τζόουνς 7 (1), Μάντζαρης Α. 18 (2), Ουίλιαμς 2, Χάινς Τ. 10, Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 3 (1), Λάκκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς Κ. 12, Λο 2, Άντιτς, Σπανούλης 14 (3), Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης Β. 7 (1).

Πινγκ Πονγκ: Αποκλείστηκε στον 1ο προκριματικό γύρο του China Smash ο Γκιώνης
Τραγωδία στην ποδηλασία: Η 18χρονη Μουριέλ Φουρέρ σκοτώθηκε μετά από πτώση κατά τη διάρκεια αγώνων
Αταμάν: «Ευχαριστώ τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο για τη στήριξη και τα εφόδια»
Γκραντ: «Η τιμή αυτή σημαίνει πολλά για εμένα»