Ρέθυμνο: Δύσκολα τον Πανελευσινιακό στην Κρήτη

Αν και δυσκολεύτηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει του Πανελευσινακού με 75-69.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά να αποκτήσουν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως… εξαφανίστηκε αμέσως. Το Ρέθυμνο δεν έμεινε πίσω, κατάφερε να είναι κοντά στην ομάδα της Ελευσίνας και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πάρει το προβάδισμα με 16-15, με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, καθώς καμία δεν μπορούσε να πάρει μία μικρή έστω διαφορά. Στο τέλος του πρώτου μισού του αγώνα όμως η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να βρεθεί στο +5 (38-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στο συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να αντιδράσουν και το έκαναν με συνεχόμενα τρίποντα μειώνοντας και μπαίνοντας ξανά στο… κόλπο της νίκης. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-50 για την ομάδα της Κρήτης, ενώ στην τελευταία περίοδο  οι παίκτες της ομάδας της Ελευσίνας προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη και μάλιστα παραλίγο να τα καταφέρουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και κατάφεραν να επικρατήσουν με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 11 (1), Κόμματος 19 (3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουέι 15 (2).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 4, Δημακός 5 (1), Ραΐβιο 3 (1), Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.

Πινγκ Πονγκ: Αποκλείστηκε στον 1ο προκριματικό γύρο του China Smash ο Γκιώνης
Τραγωδία στην ποδηλασία: Η 18χρονη Μουριέλ Φουρέρ σκοτώθηκε μετά από πτώση κατά τη διάρκεια αγώνων
Αταμάν: «Ευχαριστώ τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο για τη στήριξη και τα εφόδια»
Γκραντ: «Η τιμή αυτή σημαίνει πολλά για εμένα»