Παναθηναϊκός: Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπαρτσελόνα (video)

O Παναθηναϊκός κοίταξε στα... μάτια την Μπαρτσελόνα, αγωνιζόμενη χωρίς Διαμαντίδη και Ούκιτς, ηττήθηκε με 85-80 αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις και σκόρπισε ελπίδες και χαμόγελα αισιοδοξίας στους οπαδούς της.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στην πεντάδα τους Κίτσεν, Μπράμος, Μασιούλις, Τσαρτσαρή και Άρμστρονγκ, με τον Έλληνα τεχνικό να θέλει μέσω του «Τσάρι» να «χτυπήσει» τους ψηλούς της Μπάρτσα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στα μισά του αγώνα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγείτο με 13-12, με τον Άρμστρονγκ να κάνει πολλή δουλειά και τον Κίτσεν να… εκτελεί. Κάπου εκεί πέρασε στο παρκέ ο Γιασικεβίτσιους ο οποίος οργάνωσε πολύ το παιχνίδι της Μπάρτσα και παρά την πολύ καλή απόδοση των «πράσινων» με κύριο εκφραστή τον «Σόφο» (16-19) οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 25-21 (σκορ δεκαλέπτου 20-19).

Ο Πασκουάλ έριξε στο παιχνίδι τον Σάντα ο οποίος έπαιξε πολύ πιεστική άμυνα στον Κίτσεν, με σκοπό να τον «βραχυκυκλώσει» και τα κατάφερε. Οι Καταλανοί κατάφεραν εκ νέου να ανοίξουν το σκορ (34-29) αλλά με τον Πάνκο να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του και τον Γιαννακόπουλο να βοηθάει πολύ το ημίχρονο «έκλεισε» με το σκορ στο 40-36.

Η τρίτη περίοδος δεν πήγε καλά για τον Παναθηναϊκό, κυρίως στο τέλος της. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι «πράσινοι» στηρίχθηκαν κυρίως στους Μασιούλις και Κίτσεν οι οποίοι έδιναν επιθετικές λύσεις και μάλιστα με γκολ-φάουλ του Αμερικάνου το σκορ έγινε 51-45. Από εκεί και έπειτα όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπόρεσε να σταματήσει τα ατού της Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να «τρέξουν» σερί 14-7 και στο 30’ το ματς να είναι στο 65-52. Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, αλλά ο Πασκουάλ είχε περισσότερες λύσεις. Η διαφορά έφτασε στο 72-61 με καλάθι του Χουέρτας, με τον Άρμστρονγκ να σκοράρει μέσα από την ρακέτα, 74-66. Ο Σάρας έβαλε τέλος σε όποιες ελπίδες για αντεπίθεση, 79-68 και το 85-80 ήρθε με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ρυθμό.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-36, 65-52, 85-80.