Τριάρα για Μπαρτσελόνα (video)

Τη νίκη με 3-1 επί της Μίλαν πανηγύρισε στο «Καμπ Νου» η Μπαρτσελόνα για να βρεθεί μία ανάσα μακριά από την πρόκριση.

Μόνο η μαθηματική επιβεβαίωση απομένει για την πρόκριση της Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση του Champions League.

Μόνο τα τυπικά μένουν για την πρόκριση της Μπαρτσελόνα στους «16» του Champions League, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Μίλαν στο «Καμπ Νου». Το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» άνοιξε το Μέσι στο μισάωρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με κεφαλιά του Σέρχιο Μπουσκέτς, όμως η Μίλαν βρήκε τρόπο να μειώσει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη σε αυτογκόλ του Ζεράρδ Πικέ έπειτα από σέντρα του Κακά.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν... φουριόζοι στο δεύτερο μέρος και πίεσαν για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν στην τελική προσπάθεια και στο 83’ ο Μέσι με το δεύτερο τέρμα του «σφράγισε» τη νίκη για τη Μπαρτσελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα (78’ Φάμπρεγας), Σάντσες, Νεϊμάρ (85’ Πέδρο), Μέσι
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάντε, Ζαπάτα, Μεξές, Πόλι (74’ Μπίρσα), Μουντάρι, Μοντολίβο, Εμάνουελσον, Ντε Γιόνγκ, Ρομπίνιο (46’ Μπαλοτέλι), Κακά (84’ Μάτρι).

Conference League, Παναθηναϊκός: «Πέταξε» για Βοσνία για την πρεμιέρα με Μπόρατς
Παναθηναϊκός AKTOR: Γιαβόρ, Περάρντι και Σούκις στην πρεμιέρα
Αταμάν: «Κάθε ματς είναι επικίνδυνο»
Γκριγκόνις: «Δεν είμαστε 100% έτοιμοι, αλλά θα γίνουμε»